لیزر فرکشنال (Fractional Co2)

 

لیزر فرکشنال یکی از متداول‌ترین و البته بهترین روش‌ها برای درمان چین و چروک‌های پوست، چاله های ناشی از آکنه و اسکار و به طور کلی جوان سازی پوست است. اگر شما هم با این مشکلات پوستی مواجه هستید و آرزو دارید پوستی صاف، شفاف، سفت و انعطاف‌پذیر داشته باشید، لیزر CO2 فرکشنال می‌تواند به شما کمک کند.

 

لیزر CO2 فرکشنال چیست؟

لیزر CO2 فرکشنال در واقع نسل جدید لیزرهای CO2 است که با وجود داشتن تمامی مزایای لیزرهای قدیمی و بلکه بیش‌تر از آن، عوارض آن‌ها را ندارد. در این زمینه باید گفت لیزر CO2 بیش از دو دهه بود که به عنوان بهترین روش برای درمان غیرجراحی چروک ها و چاله‌های پوستی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

این روش اگرچه نتیجه بسیار مثبتی داشت و با درصد موفقیت بالایی می‌توانست عوارض پوستی را برطرف کردن و پوستی صاف و یکدست ایجاد کند؛ اما طولانی بودن مدت التیام که حدود ۴ الی ۶ ماه بعد از لیزر زمان می‌برد، در حالی که صورت باید حدود دو هفته پانسمان می‌شد، استفاده از آن را برای بیشت‌ر افراد سخت و گاه غیر ممکن کرده بود.

اما امروزه این مشکلات با نسل جدید لیزرهای CO2 با نام CO2 فرکشنال تا حدود زیادی حل شده است. به طوری که تمامی مزایای این لیزر باقی‌ مانده و عوارض و سختی‌های آن مرتفع گردیده است.

در لیزر CO2 فرکشنال به شکلی باور نکردنی مدت زمان مورد نیاز برای بهبود و ترمیم پوست پس از انجام لیزر کاهش یافته است. در این روش اشعه های لیزر به بخش‌هایی کوچکتر از میکرو تقسیم شده‌اند و به‌صورت اختصاصی‌تر عملکرد تابش بر پوست را انجام می دهند. که این نکته موجب التهاب کمتر پوست حین انجام لیزر می شود.

در نهایت نتیجه نهایی این پیشرفت علمی و تکنولوژیک در دستگاه لیزر CO2 فرکشنال از بین رفتن عارضه قرمزی و تیرگی پوست در طی درمان در کنار حفظ همه ویژگی‌های مثبت است. 

 

 

روش کار لیزر CO2 فرکشنال

تکنولوژی لیزر CO2 فرکشنال در سال 2002 عرضه شد. این لیزر دارای تنظیماتی بسیار دقیق است و به همین دلیل می تواند حفره هایی بسیار ظریف با عمق مشخص (در حد میکرون) را در لایه‌های پوست ایجاد کند و باقی بافت را دست نخورده باقی بگذارد. این روش باعث تحریک سلول‌های دست نخورده و فعال شدن آن‌ها در جهت کلاژن سازی شود، که خود موجب بهبود عارضه‌های مختلف پوستی در منطقه لیزر شده می‌شود.

 

به زبان علمی‌تر باید گفت لیزر CO2 فرکشنال با ماده فعال خود که همان گاز دی اکسید کربن است فعالیت می‌کند. هدف این لیزر تبخیر مولکول‌های آب موجب در لایه‌های پوست است. لیزر CO2 فرکشنال با ورود به لایه‌های مختلف پوست و تبخیر آب موجود در سلول‌های پوستی موجب ایجاد ستون‌های تخریب بسیار کوچک (میکروسکوپی) در لایه‌های اپیدرم و درم پوست می‌شود. در فاصله های بین این ستون های تخریب بافت های سالم باقی می‌مانند که موجب تحریک و نوسازی بافت از بین رفته در ستون‌های تخریب می‌شوند.

دستگاه CO2 فرکشنال بدون آنکه جراحتی بر روی پوست ایجاد کند، خطوط و چروک‌های پوست را از بین می‌برد، موجب افزایش قوام و سفتی پوسـت می شود و رشته‌های کلاژن زیر پوست را از نو بازسازی می‌کـند. نـتـیجه بدست آمـده از این لیزر در طولانی مدت ماندگار است؛ هرچند دقت انجام کار با دستگاه بسیار مهم است که توصیه می‌شود برای رسیدن به بهترین پاسخ درمانی و جلوگیری از عوارض احتمالی برای انجام درمان با لیزر CO2 فرکشنال به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید.

 

کاربردهای لیزر CO2 فرکشنال

در ابتدای مطلب به کاربرد اصلی لیزر CO2 فرکشنال اشاره کردیم. به طور کلی می تواند کاربردهای لیزر CO2 فرکشنال در دو دسته کلی سریع و تدریجی طبقه بندی کرد.

در کاربردهای سریع پس از انجام این لیزر و در حدود دو هفته بعد رنگ پوست روشن تر و یکنواخت تر می شود. لکه های پوستی کمرنگ شده یا به طور کامل از بین می روند. منافذ باز پوست بسته تر می‌شوند.

در کاربرد های تدریجی تر اما اثرات عمقی لیزر CO2 فرکشنال می تواند موجب تسریع کلاژن سازی در لایه های مختلف پوست شود و در نتیجه باعث کاهش چین و چروک های پوستی، سفت شدن پوست و زا بین بردن آثار اسکار های ناشی از جای جوش و… شود.

از سویی دیگر با توجه به اثری که لیزر CO2 فرکشنال در تحریک کلاژن سازی دارد، از آن می توان به عنوان یک روش مطمئن برای پیشگیری از پیری و چروک پوست استفاده کرد.

 

در ادامه به صورت فهرست‌وار با کاربرد های لیزر CO2 فرکشنال آشنا می شوید:

 • لایه برداری پوست
 • از بین بردن منافذ باز پوست
 • محکم کردن و افزایش قوام پوست از طریق کلاژن سازی
 • درمان آسیب های پوستی و لکه های ناشی از آفتاب و افزایش سن
 • از بین بردن جای زخم های باقیمانده از آکنه، سوختگی، آبله مرغان یا جراحی
 • کاهش و بهبود ترک های پوستی ناشی از بارداری یا افزایش سایز یا وزن (استریاها)
 • از بین بردن چین و چروک خطوط پیشانی، اطراف چشمها، اطراف دهان و…
 • روشن کردن پوست در افراد مبتلا به ملاسما یا تیرگی ناشی از بیماری های التهابی پوست
 • رفع ضایعات های پرپیگمنته مثل کک و مک، ملاسما و ضایعه‌هایی مثل خال، زگیل، کلوئید و…

 

هزینه انجام لیزر CO2 فرکشنال

هزینه انجام لیزر CO2 فرکشنال بسته به هدف زا انجام لیزر و مدت زمان نیاز به درمان متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت خدمات و دریافت مشاوره و وقت قبلی می‌توانید با شماره تلفن مرکز تماس بگیرید.

 

اقدامات و مراقبت های قبل و بعد از انجام لیزر CO2 فرکشنال

 • دو تا چهار هفته قبل از لیزر از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و استفاده از دستگاه ها و مواد برنزه کننده، پرهیز کنید.
 • 20 الی 30 روز قبل از لیزر CO2 فرکشنال استفاده از محصولات ضد پیری و لایه بردار را متوقف کنید. در صورت امکان از مصرف آسپرین، ادویل و ناپروکسن یا هر نوع داروی ضد التهابی دیگر اجتناب کنید. از هر نوع درمان های اسیدگلیکولیک پرهیز کنید. استفاده از مینوسیکلین، تتراسایکلین و داکسی‌سایکلین را متوقف کنید. از اپیلاسیون، مالش ساینده، و درمان‌ها میکرودرم ابریژن اجتناب کنید.
 • قبل از انجام لیزر CO2 فرکشنال بیمار باید توسط پزشک متخصص پوست و مو معاینه شود. انتظارات بیمار بررسی شده و میزان بهبود از طرف پزشک و متد انجام کار مشخص شود.
 • در زمان انجام لیزر CO2 فرکشنال نیازی به آمپول بی حسی و… نیست و تنها استفاده از کرم های موضعی بی حس کننده که معمولا حاوی لیدوکائین و یا پریلوکائیین هستند، کفایت می کند. این کرم ها را  ساعتی قبل از انجام لیزر بر موضوع مورد نظر می زنند تا بیمار در هنگام انجام کار درد زیادی را احساس نکند.
 • طول مدت انجام لیزر CO2 فرکشنال معمولا حدود 30 دقیقه است. و بعد از پایان کار پوست محل لیز ملتهب و برافروخته است. معمولا پزشک این بر افروختگی را با کمپرس یخ و سرمای موضعی کاهش می دهد.
 • خوشبختانه در این نوع لیزر مانند لیزرهای نسل قدیمی، نیاز به پانسمان محل انجام لیزر نیست؛ و تنها جهت افزایش سرعت بهبود ممکن است کرم هایی مثل زینک اکساید و کرم‌های ترمیم کننده و آنتی بیوتیک توسط پزشک تجویز شد.
 • روز بعد از انجام لیزر CO2 فرکشنال پوست حالت شبیه به سوختگی خفیف یا آفتاب سوختگی می شود و کمی تیره تر به نظر می آید. این حالت طی یک هفته و با پوست اندازی بهبود می‌باید؛ و طی حدود دو هفته سرخی و دلمه های تشکیل شده روی پوست نیز از بین می رود.
 • در این مرحله فرد پوستی تازه که گلگون و نازک و شفاف است را احساس می کند؛ که طی حدود سه هفته نیز این سرخی خفیف از بین می رود پوست شما به حالت کاملا طبیعی و البته جوان شده برمی‌گردد.
 • طی 6 روز بعد از انجام لیزر CO2 فرکشنال توصیه می‌شود زیر نور مستقیم خورشید قرار نگیرید. همچنین پس از گذر از این مدت و تا بهبود کامل پوست (حدود 3 هفته) نیم ساعت قبل از خروج زا منزل حتما کرم ضد آفتاب با SPF بالاتر از 30 بزنید.
 • همچنین در هفته اول پس از لیزر به هیچ وجه از کرم های معمول و لوازم آرایشی استفاده نکنید.
 • در صورت ایجاد دلمه بر روی موضع تحت درمان با لیزر سی او تو فرکشنال از کندن و دستکاری کردن آن خودداری کنید.

 

مزایای لیزر CO2 فرکشنال

مهمترین مزیت لیزر CO2 فرکشنال نسبت به لیزر CO2 قدیمی دوران بهبود کوتاه تر، درد کمتر برای بیمار و عدم نیاز به بیهوشی حین عمل و پانسمان بعد از عمل است. همچنین می توان موارد زیر را نیز از مزایای این نوع لیزر نسبت به نمونه‌های قدیمی آن دانست:

 • افزایش کلاژن سازی
 • کاهش درد و آسیب‌های پوستی
 • قابلیت لایه‌برداری، و تحریک‌پذیری به صورت هم‌زمان وجود دارد
 • کاهش چین و چروک های سطحی و رفع افتادگی پوست
 • قابلیت تعیین طیف در رفع ضایعات عروقی و رنگی و جوانسازی

 

عوارض لیزر CO2 فرکشنال

لیزر CO2 فرکشنال به طور کلی عارضه خاصی که دائمی بوده و نگران کننده باشد ندارد. اگرچه پس از انجام لیزر قرمزی و تورم و نقاط تیره رنگ روی پوست برای دو تا سه هفته باقی می ماند. اما این نشانه‌ها ناشی از عملکرد درست لیزر CO2 فرکشنال است و به مرور برطرف شده و پوست تازه رخ می نماید.

 

پرسش و پاسخ درباره لیزر CO2 فرکشنال

 

پرسش: آیا انجام لیزر CO2 فرکشنال دردناک است؟

پاسخ: این موضوع به میزان تحمل افراد بستگی دارد. برای افرادی که آستانه تحمل درد بالایی دارند انجام لیزر CO2 فرکشنال استفاده از کرم های بی حسی هم امکان پذیر است. اما برای سایر افراد می توان از کرم های بی حس کننده استفاده کرد تا درد را تا حداقل ممکن کاهش دهیم.

 

پرسش: معمولا چند جلسه لیزر CO2 فرکشنال برای بهبودی بیماری لازم است؟

پاسخ: این موضوع به تنظیمات دستگاه و نوع بیماری تحت درمان می تواند بسیار متفاوت باشد. اما در موارد معمول 4 تا 6 جلسه درمان لازم است؛ که فواصل این جلسات معمولا یک ماه است.

 

پرسش: از چه زمانی پس از انجام لیزر CO2 فرکشنال پاسخ درمانی در ظاهر احساس می شود؟

پاسخ: به طور کلی پاسخ درمانی در لیزرهای فرکشنال سریع نیست چراکه پوست زمانی برای ساخت کلاژن جدید و بازسازی کلاژن والاستین قدیمی نیاز دارد. بنابراین معمولا بهبود قابل مشاهده پس از 4-3 ماه قابل پیشبینی است.

 

پرسش: از چه زمانی پس از لیزر CO2 فرکشنال می توانم به سر کار برگردم؟

پاسخ: در اغلب موارد بیمار می تواند همان روز یا حداکثر روز بعد به سر کار برگردد. هرچند گاهی زمان برگشت به سر کار به نوع بیماری و تنظیمات دستگاه بستگی دارد و تنها نکته امکان مراقبت از پوست در برابر اشعه آفتاب و آلودگی های محیطی است.

 

پرسش: لیزر CO2 فرکشنال فقط برای پوست صورت استفاده می شود؟

پاسخ: لیزر فرکشنال را می توان برای تمام بدن به کار برد؛ اما معمولا کاربرد آن در مناطقی مثل گردن و دست و صورت که کاربرد سایر لیزرها محدودیت دارد، بیشتر انجام می شود.

 

پرسش: آیا در فردی که کل صورتش را با لیزر CO2 فرکشنال درمان کرده، می توان تزریق بوتاکس داشت؟

پاسخ: لیزر CO2 فرکشنال چروک های ثابت صورت فرد را و بوتاکس چروک های متحرک (ناشی از عملکرد عضلات صورت) فرد را درمان می کند؛ و ترکیب این دو روش اثر خوبی در جوانسازی صورت فرد دارد. اما بهتر است تزریق بوتاکس حداقل یک هفته بعد از انجام لیزر CO2 فرکشنال انجام شود.

 

پرسش: آیا انجام لیزر CO2 فرکشنال برای افرادی که سابقه تزریق ژل دارند ممکن است؟

پاسخ: از نظر عملی هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد. تنها باید توجه داشت در صورت همزمانی انجام این دو عمل، بهتر است تزریق ژل حداقل دو تا سه هفته بعد از انجام لیزر صورت گیرد.

 

پرسش: گاهی پیشنهاد می‌شود که لیزر CO2 فرکشنال و رادیو فرکانسی RF (برای سفت کردن پوست) به صورت مکمل انجام شود. آیا انجام این دو روش در یک روز اشکال دارد؟

پاسخ: انجام رادیو فرکانسی و لیزر CO2 فرکشنال در یک روز مانعی ندارد. تنها نکته این است که در این موارد باید اول رادیو فرکانسی انجام شود و بعد لیزر  CO2 فرکشنال صورت گیرد.

 

پرسش: آیا لیزر CO2 فرکشنال برای چروک و تیرگی دور چشم هم مفید است؟

 

پاسخ: اگر دور چشم دچار پف و افتادگی شدید شده باشد و در ظاهر افتادگی پلک فوقانی مشاهده شود، تاثیر زیادی ندارد. اما اگر پلک تحتانی و اطراف چشم دچار تیرگی و چروک و پف مختصر تا متوسط شده باشد، بسیار موثر است.

 

پرسش: آیا لیزر CO2 فرکشنال بر چین و چروک خط اخم و پیشانی موثر است؟

پاسخ: در این زمینه بهتر است از تزریق بوتاکس استفاده شود. چراکه لیزر CO2 فرکشنال برای این نوع چروک ها تاثیر بسیار کمی دارد. علت این مسئله آن است که مکانیسم ایجاد چروک های خط اخم و پیشانی به دلیل انقباضات عضلانی است؛ در حالیکه اثر لیزر فراکشنال فقط بر روی پوست است.

 

پرسش: آیا لیزر CO2 فرکشنال بر روی خال های قهوه ای یا لکه های کم رنگ پوست مثل کک و مک یا منافذ باز پوست هم اثر دارد؟

پاسخ: متاسفانه بر روی خال اثر ندارد؛ اما بر لکه های ناشیی از تابش آفتاب در طول سال ها، مثل کک و مک و منافذ باز پوست تاثیر بسیار خوبی دارد.

 

پرسش: آیا انجام لیزر CO2 فرکشنال بعد از تزریق چربی موجب زا بین رفت چربی تزریق شده نمی شود؟

پاسخ: در صورتی که چربی به درستی و در جای مناسب تزریق شده باشد، این نوع لیزر اثری روی آن ندارد.

 

پرسش: منظور از فرکشنال چیست؟

پاسخ: فراکسل (Fraxel) نام تجاری نخستین لیزر فراکشنالی است که اولین بار در سال 2003 با استفاده از Erbium Glass با طول موج 1540 نانومتر در درمان چین و چروک های پوست به کار رفت. بعدها لیزر CO2 با طول موج 10600 نانومتر نیز با استفاده از تکنولوژی فراکشنال برای جوان سازی پوست وارد بازار شد.

امروزه اکثر سیستم‌های فراکشنال عملاً از نوع CO2 هستند. این لیزر در سال 2004 برای درمان چین و چروک ها و ضایعات رنگدانه‌ای پوست (ضایعات پیگمانته)، در سال 2005 برای درمان لکه های صورت (ملاسما) و بازسازی پوست صورت، و در سال 2006 برای درمان اسکارهای باقیمانده از آکنه موفق به اخذ موافقت سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) شد.